Odjezd na Vysočinu
Moc rád jsem využil příležitosti, když mi přišla nabídka fotit tuto krásnou šelmu. Fotografický víkend byl doslova nabitý. Protože focení rysa ostrovida a jeho mláděte nebylo jediné lákadlo co nás čekalo. Toto focení bylo domluvené již od června tohoto roku. A musím říct, že jsem se moc těšil. Nejen, že budu opět v přírodě a ve společnosti krásných zvířat. Ale také proto, že se opět setkám s mým dobrým kamarádem Jirkou Kukaňem, kterému jsem nabídl, zda se nechce přidat. Ale zapracoval osud a Jirka bohužel musel zůstat doma ze zdravotních důvodů. Nedá se nic dělat. Pojedu sám. Je pátek a já se vydávám směr Žďár nad Sázavou. Vysočina se může pochlubit krásnou a pestrou přírodou. Najdete tam místa, která jsou tak podobná přírodě na severu Evropy že začnete pochybovat, zda jste stále v Čechách. Do cíle jsem přijel kolem půl sedmé večer. Následovalo rychlé ubytování a dobrá večeře v hotelové restauraci. Večer proběhlo seznámení s ostatními a s plánem na následující den.
Rys ostrovid, šelma mezi břízami
Je sobota 6.30 a zvoní budík. Na sedmou je objednána snídaně a v 7.15 už odjíždíme na první lokalitu kde budeme fotografovat rysa ostrovida. Místo bylo vybráno výborně. Byl to březový háj a všude kam oko pohlédlo ještě stále krásně sytá zelená tráva. Sluníčko začínalo svítit a osvětlovat okolní krajinu. Stromy se začínají odívat do podzimních barev. Dospělého rysa ostrovida jsem fotografoval ráno a potom večer před západem slunce a jeho mládě v odpoledních hodinách a při západu slunce. Celou dobu než nadešel čas odjezdu na Vysočinu jsem měl obavu, aby vyšlo počasí. A zpětně musím říci, že vyšlo na jedničku. Už se těším na zimu, kdy budeme tyto krásné šelmy fotografovat ve sněhu.
Puma americká, westernová Vysočina
Tak jako jsem se těšil na rysa ostrovida, tak má zvědavost nebyla o nic menší, než nadešlo první setkání s pumou americkou. Tuto šelmu by bylo nejlepší fotografovat v jejích přirozených podmínkách. A to v Severní Americe, kde budu obklopen skalnatými útvary a vše bude dokreslovat okolní příroda. Třeba se to někdy podaří. Musím říci, že mne ale doslova okouzlila. Krásný mazlíček. Měl jsem chuť se s tou krásnou kočkou pomazlit. Místa byla vybrána s ohledem na to, aby co nejvěrněji napodobovala její domov ve volné přírodě. A opravdu se to povedlo. První lokalita která byla vybrána pro pumu byl okraj lesa kde byla vyšší suchá tráva. Už jen pohled na samotné zvíře jak se prochází suchou travou byl zážitek. Další focení pumy americké probíhalo v odpoledních hodinách ve skalách.
Sova pálená, výr velký,sýček obecný a jestřáb lesní
Kromě šelem rysa ostrovida a pumy americké jsem na Vysočině fotografoval také tři druhy sov a jednoho dravce (sovu pálenou, výra velkého, sýčka obecného a jestřába lesního).
Když se zpětně ohlédnu za uplynulým víkendem musím konstatovat, že to byl krásně strávený čas ve společnosti nových přátel a krásných zvířat. Už se těším na zimní fotografování rysa ostrovida a pumy americké, kdy se budeme jak doufám brodit po kolena sněhem.
Související články:
Galerie:
Jestřáb lesní, Rys ostrovid, Puma americká, Výr velký, Sova pálená, Sýček obecný
Komentáře
jsem potěšen, že se líbí. Mnohokrát, jsem si říkal během focení a mrzelo mne to, že tam nejseš taky. Tentokrát, jsem byl víc než kdy jindy při mazání fotek nekompromisní. Měj se fajn . Michal